Utbildnings- och forskningsnämnd

Utbildnings- och forskningsnämndens ansvarar för att säkra och utveckla kvaliteten på Högskolans utbildningar, oavsett om det gäller reguljär utbildning, distansutbildning eller uppdragsutbildning. Nämnden beslutar om kurs- och utbildningsplaner och har även rätt att delegera ansvaret för att fastställa kursplaner till akademichefen. När nämnden delegerar det ansvaret ska de samtidigt ge riktlinjer för hur akademichefen ska redovisa till nämnden vilka kursplaner som har beslutats och hur dessa ska följas upp.

Utbildnings- och forskningsnämnden ska även främja god forskningskvalitet och stärka Högskolans utbildnings- och forskningsprofil enligt antagna strategier. Nämnden ska dessutom besluta om fördelning av de forskningsmedel, som nämnden disponerar, enligt högskolestyrelsens riktlinjer.

Ledamöter

Företrädare för högskolans lärare/forskare

Akmal Hyder, ordförande

akmal.hyder@hig.se

Erika Björklund, vice ordförande

erika.bjorklund@hig.se

Iiris Attorps, ledamot

iiris.attorps@hig.se

Mathias Cehlin, ledamot

mathias.cehlin@hig.se

Eva Ekstrand, ledamot

eva.ekstrand@hig.se

Marja-Leena Kristofferzon, ledamot

marja-leena.kristofferzon@hig.se

Hans Richter, ledamot

hans.richter@hig.se

Eva Sahlin, ledamot

eva.sahlin@hig.se

Peter Öberg, ledamot

peter.oberg@hig.se


Företrädare för de studerande

Fredrika Wolff, ledamot
Sofi Röragen, ledamot
Forskarstuderande, vakant

Handlingar till utbildnings- och forskningsnämnden

Om du vill att Utbildnings- och forskningsnämnden ska ta upp ett ärende måste du skicka ärendehandlingarna till nämnden senast tre veckor innan nämnden har sammanträde. De handlingar du skickar in ska vara diarieförda och i original.

Eventuella frågor om nämnden kan ställas till nämndens sekreterare.

Sekreterare

Mikael Krigh
Telefon: 026–64 89 68
E-post: mikael.krigh@hig.se

Sammanträdestider

Under 2017 sammanträder nämnden kl 9.00–15.00 följande datum:
7 februari, 5 april, 13 juni, 19 september, 25 oktober, 12 december.

Under 2018 sammanträder nämnden kl 9.00–15.00 följande datum:
6 februari, 4 april, 13 juni, 18 september, 23 oktober, 11 december.

  Publicerad av: Björn Karlsson