Akademiledning

Akademichef

Gunilla Mårtensson
Telefon: 026-64 82 94, 070-460 65 37
E-post: gunilla.martensson@hig.se

Akademisekreterare

Maria Modée, maria.modee@hig.se

 

Avdelningar

 

Avdelningen för byggnadsteknik, energisystem och miljövetenskap

Avdelningschef:  Ulf Larsson, ulf.larsson@hig.se

Biträdande avdelningschef: Andreas Haga, andreas.haga@hig.se

Akademisekreterare: Eva Wännström, eva.wannstrom@hig.se

Ämnesansvariga:

Byggnadsteknik

Bengt Eriksson

Energisystem

Nawzad Mardan

Miljövetenskap

Karl Hillman

Miljöpsykologi

Robert Ljung

Miljöteknik

Zhao Wang


Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad

Avdelningschef: Jonas Boustedt, jonas.boustedt@hig.se

Akademisekreterare: Camilla Nordin, camilla.nordin@hig.se

Ämnesansvariga

Besluts-, risk- & policyanalys

Magnus Hjelmblom

Datavetenskap

Julia Åhlén

Lantmäteriteknik

Mohammad Bagherbandi

Geospatial informationsvetenskap

Stefan Seipel

Samhällsbyggnad, Geografi och Geomatik

Anders Brandt


Avdelningen för elektroteknik, matematik och naturvetenskap

Avdelningschef:  Magnus Isaksson, magnus.isaksson@hig.se

Akademisekreterare: Eva Wiklund, eva.wiklund@hig.se

Ämnesansvariga

Biologi

Nils Ryholm

Elektronik och fysik

Niclas Björsell

Kemi

Mikael Björling

Matematik och statistik

Johan Björklund

Teknik

Jan Grenholm

Avdelningen för industriell ekonomi, industridesign och maskinteknik

Avdelningschef: Jakob Nobuoka, jakob.nubouka@hig.se

Akademisekreterare: Camilla Nordin, camilla.nordin@hig.se

Ämnesansvariga

Industriell ekonomi

Robin von Haartman

Design och formgivning

Lars Löfqvist

Maskinteknik

Kourosh Tatar

Publicerad av: Camilla Nordin Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2020-04-28
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)